RFORCE Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

RFORCE Community


 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
RFORCE Community Copyright© 2013-2015

Distribuiţi|

Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
cta
Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx Icon_user_offline
Fondator
cta


Rank: Fondator
Mesaje : 574
Data nasterii : 06/06/1995
Varsta : 28
Localizare : Romania
Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx Empty
MesajSubiect: Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx EmptyMar Apr 07, 2015 4:22 am

Cu cateva zile in urma o prietena mi-a trimis un fisier xls prin care ea cred ca avea impresia ca ma va chinui o saptamana, daca nu mai mult pana voi gasii raspunsurile corecte si va scoate din capul meu toata gandirea de care as putea da dovada vreodata.

Cei drept, chiar i-a reusit faza insa nu in modul prin care spera ea ca voi sta sa imi strofoc mintea deducand ce vrea sa insemne literele din frazele scrise in [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Frazele sunt ca cea de mai jos:

12 L in A –> 12 luni in an
La inceput sunt destul de simple insa dupa primele 5 am ajuns sa ma plictisesc/enervez si sa imi concentrez atentia asupra gasirii raspunsurilor corecte fara sa mai imi bat prea mult capul cu ganditul si asa cum zicea un coleg, am apelat la varumeo …. google.

Am dat un mic search prin el si am dat peste acest site care pur si simplu m-a ajutat instantaneu in spargerea parolei cu care era protejat fisierul xls.

Pentru curiosi ce parola era, sa stiti ca nu stiu si programul nu cred ca o poate afla, doar trece peste aceasta masura de securitate la care cei de la Microsoft s-au gandit sa o implementeze.

Cum se sparge parola la un fisier XLS sau XLSX

In spargerea unui fisier xls sau xlsx treaba e destul de simpla si anume:

se descarca fisierul: xls password de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sau de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

deschideti fisierul protejat dupa care se ruleaza fisierul password_2007_2010.xlam din arhiva sau se dezarhiveaza si se ruleaza acesta
daca aveti Office 2007 sau 2010 va trebui sa activatii macrourile ca in poza de mai jos (nu am testat pe versiuni mai vechi ca office 2003)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dupa care pur si simplu apasati butonul Unprotect Sheet din tabul Straxx si asteptati cateva secunde

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

de acum inainte orice lucru care era blocat in fisierul xls sau xlsx precum: printare, vizionarea anumitor coloane chiar si ascunse , modificarea casutelor din fisier sau pur si simplu inserarea de noi date, devine posibila.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
https://rforce.forumgratuit.ro

Cum sparg parola la fisierele xls sau xlsx

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Subiecte similare

-
t [ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
RFORCE Community :: Zona IT :: IT :: Kit-uri-