RFORCE Community
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

RFORCE Community


 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
RFORCE Community Copyright© 2013-2015

Distribuiţi|

[ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos
AutorMesaj
cta
[ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou Icon_user_offline
Fondator
cta


Rank: Fondator
Mesaje : 574
Data nasterii : 06/06/1995
Varsta : 28
Localizare : Romania
[ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou Empty
MesajSubiect: [ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou [ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou EmptyMar Apr 07, 2015 4:11 am

Acest tutorial se adreseaza in general celor care isi fac un contract RCS-RDS nou si in locatia respectiva (apartament, casa…etc) in trecut a mai fost bagat internet.

Cand spun bagat internet ma refer ca pc-ul vostru inca are activitate pe placa de retea daca se introduce cablul de net in pc si acesta isi ia un IP de genul: 10.0.2.11, dar nu aveti un user si parola sa va conectati. Ca si pont, daca imprumutati userul si parola vecinului sigur o sa mearga insa nu concomitent Very Happy. Cum se imprumuta, sau mai bine spus.

Chiar daca acest tutorial vine si cu o mica poveste sper totusi sa nu va plictisesc prea tare.

Avand in vedere ca de ceva vreme m-am mutat prin Cluj (oras frumos n-am ce zice), a trebuit sa merg la RCS-RDS sa imi fac un contract de net ca doar nu era sa stau fara internet. Asa ca m-am dus, am facut contractul si surpriza. Dupa ce am semnat contractul (o mica biblie as putea spune ) fatuca de la ghiseu imi spune ca trebuie sa astept sa vina o echipa sa imi monteze internetul.

I-am explicat eu frumusel cum sta treaba ca eu am activitate pe placa de retea … (chestii tehnice si ea normal ca se uita putin cam lung la mine – ma rog ea trebuie sa faca contracte cei drept nu sa stie date tehnice) si mi-ar merge net-ul daca mi s-ar oferii un user si o parola. Da? doar atat? ea explicandu-mi ca domne trebuie sa vina Gigel sa faca el o magie si sa imi dea sfantul user si parola care sunt normal, sunt confidentiale.

In fine, mi-am luat contractul, am asteptat a doua zi sa ma sune si pe mine cineva de la RDS ca asa mi-a zis fatuca ca o sa treaca o echipa. Nimic, a treia zi am sunat la ei, le-am explicat acelasi lucru ca eu am net doar imi trebuie user si parola sa ma conectez si aia nimic … batman … ca si cealalta de la ghiseu. Trebuie sa vina Gigel sa va dea userul si parola cu tot cu magia RDS-ul, sa semnati de instalare… etc

In ambele cazuri le-am intrebat pe amandoua fatuci cum as putea sa intru in posesia acelui lucru pentru care eu mi-am facut un contract, adica userul si parola, ele raspunzandu-mi ca nu se poate altfel.

Cum in ziua de azi este greu sa stai cu un laptop in casa fara net ca toti vecinii si-au luat routere cu parole pe ele, rotitele din capul meu au inceput sa se invarta asa ca am intrat de la munca intr-un final pe site-ul RCS-RDS unde normal ca mi-am facut cont, doar asa sa vad poate reusesc ceva. Si da, chiar am reusit sa imi aflu userul de la internet insa parola nu, dar pentru asta tot RDS-ul are o optiune de resetare a ei, chiar daca nu o stii pe cea veche si uite asa mi-am bagat net.

Apropo contractul e facut de pe 1 oct ac. si nici pana azi nu m-am sunat nimeni de la RDS cum ca o sa vina sa imi dea rahatul de user si parola.

Pentru cei care nu se descurca cum sa isi faca un cont si sa isi afle userul si parola iata mai jos cu se face:

Intrati pe adresa de inregistrare de la RCS-RDS, dar aveti grija ca aveti nevoie de numarul de contract – il aveti scris pe contract sus la mijloc:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

dupa ce completati campurile de mai jos o sa primiti pe email un link de confirmare pe care va trebui sa dati click.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dupa confirmarea contului o sa puteti sa va va logati in contul vostru atat cu email-ul folosit la inregistrare cat si cu contul de client ce tocmai l-ati primit pe email (un numarul boldit cu negru).

Dupa acest pas nu mai ramane decat sa mergeti la Servicii si apoi dati click pe Editare conturi FiberLink,
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
unde o sa va apara adresa de intalare a serviciului fiberlink. Dati click pe acesta si veti fi intampinati de campurile prin care va puteti schimba parola (ciudat, parola pe care nu ati avut-o niciodata).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu stiu, o fi bug nu o fi bug, problema este ca e bine asa



Tutorial – Cum se afla – recupereaza parola de la RDS – fiberlink cu care te conectezi la internet prin PPPoE.

In cazul in care aceasta este uitata si nu vreti sa treceti printr-o lunga asteptare la telefon a unui operator RDS sau orice alta firma ce va furnizeaza servicii de internet cu conectare prin PPPoE, exista un mic program de doar 40kb ce va recupera parola din calculatorul vostru.
Dialupass face acet lucru pentru voi si va scuteste de o bataie de cap in plus. Programul nu necesita instalare si asa cum am zis ocupa un spatiu extrem de mic doar 40Kb, fiind foarte usor de utilizat:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cu acest program exista totusi o mica problema, anumiti antivirusi il detecteaza ca unealta de Hacking. Aceasta detectie este una falsa asa ca daca va va aparea un mesaj cum ca acest fisier este infectat dati disable pentru moment la antivirus si rulatil din nou.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
https://rforce.forumgratuit.ro

[ Tutorial ] Cum se obtine userul si parola la RCS-RDS mai repede la un contract nou

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Subiecte similare

-
t [Tutorial ] Cum se face un post de radio online – tutorial video HD
t [ Tutorial ]UPDATE IOS: IOS 6.1.4 LANSAT DOAR PENTRU IPHONE 5, POATE ADUCE PROBLEME UTILIZATORILOR
t [Tutorial] FPS 100 Constant + Ping FIX !
t [Tutorial] Video - Cum iti pui bara de start pe Windows 8/8.1
t Tutorial instalare server CS 1.6 nosteam pe Linux
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
RFORCE Community :: Zona IT :: IT :: Tutoriale-